3. City Results, 2020

 

Discover Cork: Schools’ Heritage Project

City Results, 2020

 

Fourth Class, Individual:

  1. Julia Hoffman, Bridges of Cork, Past and Present, Special Focus on Mary Elmes, St Luke’s NS, St Luke’s Cork (teacher: S Kelleher).
  2. Evelyn McCarthy, Cork City Gaol, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)
  3. Abigail Adair, Gougane Barra, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue).
  4. Theo Montague, Bridges of Cork, Past and Present, Special Focus on Mary Elmes, St Luke’s NS, St Luke’s Cork (teacher: S Kelleher).
  5. Amy Rose Ellis, The Crawford Art Gallery, Scoil Naomh Iosaf, Glanmire.

Fourth Class, Group:

  1. Juliana Tobin & Sarah Nally, The English Market, Scoil Naomh Iosaf, Glanmire.
  2. Aisling & Sophie, Mary Elmes and her Bridge, Scoil Naomh Iosaf, Glanmire.
  1. Maja Lukasiewicz & Anhle Jordan, A History of the Presidents of University College Cork, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue).
  2. Matthew, Chris, Aodhbha & Corys, Our Viking Project, St Finbarre’s School, Gillabbey (teacher: K O’Reilly)
  3. Anna Mullins, Aoife O’Mahony & Ava O’Mahony, Abandoned Factories of Cork, Scoil Naomh Micheál, Upper Glanmire (teacher: A Duggan).

 

Fourth Class, Class Category:

  1. Fourth Class, Bridges of Cork, Scoil Mhuire Junior School, Wellington Road (teacher: A O’Keeffe).

 

Primary, Individual:

  1. Anouk M Templin, The Everyman Palace Theatre, Luke’s NS, St Luke’s Cross, (teacher: M Goggin).
  2. Anna Murray, Ballymaloe House and Cookery School, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough, (teacher: M O’Connell).
  3. Kate Toomey, Marconi and his Work, Ballintemple NS, Ballintemple (teacher: C Lucey).
  4. Alicia Rozvadská, The Everyman Place, Eglantine GNS (teacher: G Finn).
  5. Alicia O’Sullivan, The Barrel Top Wagon Project, Bunscoil Chriost Rí.

 

Primary, Group:

  1. Emily Armitage, Genna Hughes, Blaise Furey, The Lough, St Fin Barre’s NS, Gillabbey (teacher: S Durcan).
  2. Grace Young, Lily Kenny-Best, The Bridewell Garda Station, Eglantine GNS (teacher: G. Finn).
  3. Ruby MacKeown & Rachel Hurley, Belvelly Castle, Gaelscoil Uí Riada (teacher: D O’Tuama).
  1. Emily, Rebekan, Sophie & Ruby, The Lough, Scoil Maria Assumpta, Ballyphehane (teacher: A Lovett).
  2. Sophia Stack, Anna Espey & Sophie Mahony, Spike Island and Its History, Ballintemple NS, Ballintemple (teacher: C Lucey).

 

Primary Class, Class:

  1. Fifth class, Cork and the Great Famine, Scoil Maria Assumpta, Ballyphehane (teacher: E O’Connor).
  2. Rang 6, Bridges of Cork, Gaelscoil An Teaghlaigh Naofa, Ballyphehane (teacher: S Ó Duinín).
  3. Rang 6, The Lough, Gaelscoil An Teaghlaigh Naofa, Ballyphehane (teacher: S Ní Chába).
  4. Rang 5, Cobh and the RMS Titanic, Gaelscoil An Teaghlaigh Naofa, Ballyphehane (teacher: D Ó hUrdail)

 

Junior Certificate, Individual:

  1. Daniel Heffernan, Glen Rovers GAA Club, Colaiste Chríost Rí (teacher: B Kelly).
  2. Alex Beron, A History of Douglas, Colaiste Chríost Rí (teacher: B Kelly).
  3. Lucas Healy O’Neil, Nemo Rangers, Colaiste Chríost Rí (teacher: B Kelly).

 

Junior Certificate, Group:

  1. Joshua Martin & Kyle Milner, Gardiner’s Hill, Colaiste Chríost Rí (teacher: B Kelly).
  2. Switkar Neufane & Reece Heffernan, Music in Cork, Colaiste Chríost Rí (teacher: B Kelly).
  3. Shane Carroll, Conor Horgan, Kyle Morey, Tom Barry, North Mon History Club (teacher: S Ryan).

 

Leaving Certificate, Individual:

  1. Kaja Tomczak, South Infirmary Victoria University Hospital, St Vincent’s Secondary School (teacher: E Lysaght).
  2. Niamh Kelly, The North Cathedral, St Vincent’s Secondary School (teacher: E Lysaght).
  3. Corey Murphy, Anthony Connolly, North Mon History Club (teacher: S Ryan).
  4. Adam Conway, Neil Toibin, North Mon History Club (teacher: S Ryan).

 

Leaving Certificate, Group:

  1. Anna Brinzoni, Rachel O’Riordan, Clodagh O’Mahony, Ghost Stories of Cork, Scoil Mhuire Secondary School (teacher: C Daly).
  2. Alexandra Bozhesko, Julia Jedras & Fatima Hassan, Nano Nagle, St Vincent’s Secondary School (teacher: E Lysaght).
  3. Ava Tynan & Jennifer O’Mahony, Cork City Gaol, St Vincent’s Secondary School (teacher: E Lysaght).
  4. Conor Sheehan, Jack O’Donoghue, Ryan Murphy & Adam O’Mahony, North Mon History Club (teacher: S Ryan).

 

Best Creative Project (Creativity Perpetual Trophy)

Ruby Scannell , Ruby’s Now and Then Game of Cork, Eglantine GNS, Douglas Road.

 

Best Transport Project (Irish Rail Perpetual Trophy)

Amelia O’Halloran, The History of Public Transport, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (M Campion).

War of Independence Commemoration Award

James Nolan, The Life, Death and Legacy of Joe Murphy [Great Grand Uncle Project], Colaiste Chríost Rí (teacher: G Foley).

 

2020 Community Award

Fifth Year, A Trip Down Memory Lane, St Vincent’s Secondary School (teacher: E Lysaght)

 

Best Overall School Effort

Scoil Iosaf Naofa, Glanmire (teachers: Multiple)

 

Notes:

  • All results are final.
  • The City award ceremony is on Wednesday 4 March 2020, 6.45pm, Concert Hall, Cork City Hall.
  • All students who entered the project are welcome to attend (there is plenty space).
  • All projects will be returned on the award ceremony evening.
  • The ceremony is about 75 mins. Parents/ Guardians, as well as extended family can attend.
  • This event is generally attended by 500 people (participants, winners and their families).
  • Arrive early enough, 6pm to 6.30pm to read the other projects, which will all be on display.
  • All models may also be presented on the evening if a student so wishes.
  • All project books need to be taken away on this evening.
  • Well done to all and many thanks for all the hard work!

Cllr Kieran McCarthy, 27 January 2020

 

Funding Acknowledgements:

This project is kindly funded by Cork City Council’s Heritage Office, with support from Old Cork Waterworks. Additional prizes are provided by Learnit Lego Education, Cllr Kieran McCarthy, the Old Cork Waterworks, Lifetime Lab, Lee Road (thanks to Mervyn Horgan), and Sean Kelly of Lucky Meadows Equestrian Centre, Watergrasshill, www.seankellyhorse.com.