3. City Edition, Results 2018

Fourth Class, Individual:

  1. Isolyn O’Connor, Great Places in Cork City, Albert Road/ Jewtown, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)
  2. Anna Murray, Jewtown, The Past in Our Present, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)
  3. Matilda Lyons, Oliver Plunkett Street, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)
  4. Aoife Connolly, Imperial Hotel, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)
  5. Eva Slattery McGroary, 66 South Mall, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)

 

 

Fourth Class, Group:

  1. Ada Ryan, Katie Toomey, Leah Moore, Siún Moore, Cork Harbour, Ballintemple NS, Ballintemple (teacher: C Lucey)
  2. Lucy O’Mahony & Ava Murphy, Cork Airport, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)
  3. Robert Charteris, Ju Young Lee, Ben O’Connor, Umar Asif, Ford 100 years in Cork, St Joseph’s BNS, Mardyke (teacher: L Thompson)
  4. Josh Goulding, Daniel Murphy, Jack Tomkins, Sé Rian Clarke, Cork GAA, St Joseph’s BNS, Mardyke (teacher: L Thompson)
  5. Roisin Bradley, Ellen Chambers, Cork School of Music, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)

 

 

Fourth Class, Class Category:

  1. Rang a 4, Douglas Woollen Mills, Gaelscoil An Teaghlaigh Naofa, Baile An Feitheáin

 

Primary, Individual:

  1. Grace Bowler, Dr James Barry Tells Her Story, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: M Campion)
  2. Grace Hourihan, Ford 100 Years, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: M Campion)
  3. Cliona Marshall, Art in Cork, Scoil Maria Assumpta, Ballyphehane (teacher: Ms Lovett)
  4. Lilimarie Scannell, Lillimarie’s Cork Tour, Scoil Bhríde Eglantine, Douglas (teacher: R Stanley)
  5. Abigail Tobin, The History of Blackrock Castle, Scoil Bhríde Eglantine, Douglas (teacher: R Stanley)

Primary, Group:

  1. Rachel Mulcahy & Lia O’Flynn, Cork Cinemas, Past and Present, Eglantine GNS, Douglas Road (teacher: R Stanley)
  2. Afrin Akter, Iffat Ara, Allesia Leone, How Streets Got Their Name, Scoil Mhuire na Grás, Greenmount, (teacher: E Linehan)
  3. Sinéad Ahern, Kalina Matuszewska, Blarney Castle, Eglantine GNS, Douglas Road (teacher: E Keane)
  4. Ferdia Hickey, Muireann Lane, The History of the Famine in Cork, St Finbarre’s NS, Gillabbey St, (teacher: S Durcan)
  5. Molly Cronin, Shannon Murphy, Crosshaven History, Scoil Maria Assumpta, Ballyphehane (teacher: L Cullinane)

 

Primary Class, Class:

  1. Rang a 5, Christ the King Church, Gaelscoil An Teaghlaigh Naofa

 

 

Junior Certificate, Individual:

1. Sean Meskell, Jack Lynch, The Pipe-Smoking Politician, Colaiste Chríost Rí, Turners Cross (teacher: B Kelly

2. Joseph McCaffrey, The Cork Lord Mayors, 1900-2017, Colaiste Chríost Rí, Turners Cross (teacher: B Kelly)

 

 

Junior Certificate, Group:

  1. David, Rahul, Sean, The Grand Parade, Colaiste Chríost Rí, Turners Cross (teacher: B Kelly)
  2. Maksymilan Fabiszewski, Mathew Hourihan, Nathan Walsh, History of Spike Island, Colaiste Chríost Rí, Turners Cross (teacher: B Kelly)
  3. Patrick Bisogna, Amir Khorchani, The History of Cork BMX Club, Colaiste Chríost Rí, Turners Cross (teacher: B Kelly)
  4. Shay McNamara, Conor Sheehan, Alex O’Connor, Jordan White, Lord Mayors that Came from the North Mon, North Monastery Secondary School (teacher: S Ryan)
  5. Evan Forde, Ryan Murphy, Corey Murphy, Colin Sheehan, Brother James Dominic Burke’s Legacy, North Monastery Secondary School (teacher: S Ryan)

 

 

Leaving Certificate, Individual:

  1. Alex Sheehan, The Trams of Cork City, 1872-1931, Christian Brothers College (teacher: J Conneally)
  2. Lauryn Homan, The English Market, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
  3. Jessica Hurley, The Lusitania Memorial Museum/ The Old Head Signal Tower, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
  4. Jessica Griffin, Cork City Opera House, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
  5. Sean Kennedy, Jack Lynch, Alex Sheehan, The Trams of Cork City, 1872-1931, Christian Brothers College (teacher: J Conneally)

 

 

Leaving Certificate, Group:

  1. Taylor de Sailingeir, Hollie Ni Cholmáin, Alix Nic Cárthaigh, Abbie de hIde, St Joachim and St Anne’s Asylum, Colaiste Daibhéad (teacher: E Ní Loinsigh)
  2. Ciara Murray, Emily Walsh, St Kevin’s Asylum, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
  3. Abi O’Mahony, Sophie O’Donovan, Julie, South Mall, Scoil Mhuire Secondary School, Wellington Road (teacher: C Daly)
  4. Megan Murphy, Holly Daly, Linehan’s Sweet Shop, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
  5. Ciara Considine, Maria Narmonte, Good Shepherd Convent, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)

 

 

Leaving Certificate Class:

  1. Transition Year, Keeping Memories Alive, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)

 

 

 

Best Model

1.Individual Entry: Rebecca O’Mahony, Sunday’s Well, Boating and Tennis Club, Scoil Bhríde Eglantine, Douglas (teacher: R Stanley)

2.Group Entry: Abby Erlandsson, Leonie Lynch, The Chetwynd Viaduct and its Railway History, Gaelscoil Uí Riada, Wilton (teacher: D O Tuama)

 

Best Railway Project

1Amy, Abbey, Kent Station, Scoil Maria Assumpta, Ballyphehane (teacher: L Cullinane)

 

Best City Gaol Project

Leah Power, Sofie Maloney, Cork City Gaol, Ballintemple NS, Ballintemple (teacher: C Lucey)

 

 

Best Overall School Effort

Gaelscoil An Teaghlaigh Naofa, Ballyphehane

 

Notes:

  • All results are final.
  • The City award ceremony is on Wednesday 28 February 2018 in the Concert Hall, Cork City Hall, 7pm. All students who entered the project are welcome to attend. All projects will be returned on the award ceremony evening. The ceremony is about 75 mins. Parents can attend. This event is generally attended by 500 people (participants, winners and their families). Arrive early enough to read the other projects, which will all be on display.
  • All models may also be presented on the evening if a student so wishes.
  • All project books need to be taken away on this evening.
  • Well done to all and many thanks for all the hard work!

Cllr Kieran McCarthy, 6 February 2018

 

Funding Acknowledgements:

This project is kindly funded by Cork City Council, with support from Cork Civic Trust. Additional prizes are provided by Learnit Lego Education, Cllr Kieran McCarthy, Sean Kelly of Lucky Meadows Equestrian Centre, Watergrasshill, www.seankellyhorse.com and the Lifetime Lab, Lee Road (thanks to Mervyn Horgan, www.lifetimelab.ie).