3. City Edition, Results 2017

Fourth Class, Individual:
1.Grace Bowler, Cork City and the English Market, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D. Sugrue)
2. Zoe Fahy, The History of Dunlocha Cottages, Blackrock, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D. Sugrue)
3. Catherine Hegarty, Fitzgerald’s Park, Beaumont GNS, Beaumont (teacher: M. Fanning)
4. Melissa Oldham, The Butter Exchange in Cork, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D. Sugrue)
5. Amelia Walsh, Cork City Island, Beaumont GNS, Beaumont (teacher: M. Fanning)

 
Fourth Class, Group:
1.Freya McCarthy, Jane Egar, The Tragedy of the Lusitania, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D. Sugrue)
2.Tamsin Rainford, Kate Skelly, UCC, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D. Sugrue)
3.Aisling O’Neil, Rachel O’Meara, Irish Guide Dogs for the Blind, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D. Sugrue)
4. Andrea Toye, Grace Hourihan, Elizabeth Murphy, Blackrock Castle, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D. Sugrue)

 
Fourth Class, Class Category:
1. Fourth class, Finsceal An Locha, Gaelscoil An Teaghlaigh Naofa, Baile an Feitheáin (teacher: E. Ni Mhaoláin)

 

Primary, Individual:
1. Sadhbh Shannon, Cork Women in History, Scoil Bhríde Eglantine, Douglas (teacher: R. Walsh)
2. Ciara Bracken, Message in a Bottle – My Titanic Story, Scoil Bhríde Eglantine, Douglas (teacher: C. O’Sullivan)
3. Luke O’Driscoll, Turner’s Cross Stadium, 1897-2016, Greenmount NS (teacher: F. Hurley)
4. Siofra Duffy, Ginger O’Connell, Scoil Bhríde Eglantine, Douglas (teacher: E. Keane)
5. Robin Caren, The Beat of the City, Scoil Bhríde Eglantine, Douglas (teacher: E. Keane)

 
Primary, Group:
1.Lucas Feller & Oisin O Tuama, Historic Graveyards & Churches in West Cork, Gaelscoil Uí Riada, Wilton
2.Keira Fitzpatrick & Eva Peet, Mary, the Queen of Cork, Eglantine GNS, Douglas Road (teacher: E Keane)
3.Aoife O’Regan, Nadia Martins, Our Project on Drombeg, Eglantine GNS, Douglas Road (teacher: Ms. Walsh)
4.Ava Rose Murray, Beth Anne O’Farrell, Libby Ryan, Evie Thompson, Fort Davis, Eglantine GNS, Douglas Road (teacher: R.Walsh)
5.Georgia Billinghurst & Sadhbh Condon, Diary of the Eglantine Girls, The Heritage Project on Blarney Castle, Eglantine GNS, Douglas Road (teacher: R.Walsh)

 

Primary Class, Class:
1. Rang 5, Market Gardens, Gaelscoil An Teaghlaigh Naofa, Baile an Feitheáin (teacher: E. Ni Chonchuir)
2. Rang 6, Seamus Murphy, Gaelscoil An Teaghlaigh Naofa, Baile an Feitheáin (teacher: A. Ni Chnoic)
3. Rang 6, Our School’s History, St Maries of the Isle NS, Bishop Street (teacher: J Ryan)
4. Rang 5 & 6, Stair Foirneamh, Fearann Phiarais, Gaelscoil Pheig Sayers, Fearann Phiarais (teacher: M. O Laoire)
Junior Certificate, Individual:
1. Alex Sagi, The English Market, Colaiste Chríost Rí, Turners Cross (teacher: B Kelly)
2. Sean Meskell, The Life and death of Michael Collins, Colaiste Chríost Rí, Turners Cross (teacher: B Kelly)
3. Mahad Ahmed, Cork City Gaol, Colaiste Chríost Rí, Turners Cross (teacher: B Kelly)

 
Junior Certificate, Group:

1. Gabriel Sporn, Milan Sapkota, Oliwer Buntowski, Salman Farsi Tamid, Cork City Gaol, Colaiste Chríost Rí, Turners Cross (teacher: B Kelly)

 

Leaving Certificate, Individual:
1. Sarah Constant, The RMS Titanic, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
2. Eve Hannigan, Cork City Hall, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
3. Orla Murphy, Honan Chapel, UCC, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
4. Zoe Mulcahy, Haulbowline Naval Base, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
5. David Browne, The Kilmichael Ambush, Christian Brothers College, Wellington Road (teacher: J Conneally)
Leaving Certificate, Group:
1. Amy O’Brien & Ava Kelly Collins, Shandon Sweets Handmade in Cork, 1929, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
2. Sophie & Lauren Connolly, The North Infirmary, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
3. Roisin Ni Mhaolain & Zoe Ni Raghallaigh, Ar Aitheanas, Coláiste Daibhéad (teacher: E. Ni Loinsigh)
4. Róisín Hegarty, Isobel McCarthy, Lily Fitzgerald, Fitzgerald’s Park & Daly’s Bridge, Colaiste Daibhéad (teacher: E. Ni Loinsigh)

 

Leaving Certificate Class Award
1.Fourth Year, Keeping Memories Alive, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)

 

Community Heritage Project Awards
Courtney Murphy, Cork City Gaol, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
Anna Stack, The Titanic, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)

Education in Heritage Awards
Gemma Mason, The English Market, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
Chloe Martins, Mary Aikenhead, Founder of Our School, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)

Best Research Project
1.Emma Maher, Isabelle McLellan, Izzy McGrath, It’s Cork Obviously but only if you are looking, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)

Best Original Project
1.Maria Ni Mhaothagain, Lee, Journey Up the River (featuring a fish and frog), Gaelscoil Uí Riada, Wilton (teacher: D. O Tuama)

Best Railway Project
1.Jessica Murphy, Blackrock Railway Line, Beaumont BNS, Beaumont (teacher: M Fanning)

Best City Gaol Project
1. Chloe Morey, Cork City Gaol, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)

Best Film Award
1.Clodagh Brennan, Martha Crimmings, Our Project on Charles Fort, Eglantine NS, Douglas Road (teacher: Ms O’Sullivan)

Best Overall School Effort
1.Gaelscoil An Teaghlaigh Naofa,, Baile an Feitheáin

Notes:
• All results are final.
• The City award ceremony is on Monday 20 March 2017, Silversprings Convention Centre, Cork City, 7pm. All students who entered the project are welcome to attend. All projects will be returned on the award ceremony evening. The ceremony is about 75 mins. Parents can attend. This event is generally attended by 400 people (participants, winners and their families). Arrive early enough to read the other projects, which will all be on display.
• All models may also be presented on the evening if a student so wishes.
• All projects can be and need to be taken away on this evening.
• Well done to all and many thanks for all the hard work!
Cllr Kieran McCarthy, 27 February 2017

Funding Acknowledgements:
This project is kindly funded by Cork City Council & Cork Civic Trust. Additional prizes are provided by Learnit Lego Education, Cllr Kieran McCarthy, Sean Kelly of Lucky Meadows Equestrian Centre, Watergrasshill, www.seankellyhorse.com and the Lifetime Lab, Lee Road (thanks to Mervyn Horgan & Rebecca Archer, www.lifetimelab.ie).