Archive City Edition, Results 2016

Discover Cork: Schools’ Heritage Project 2016

City Results 2016

 

Fourth Class, Individual:

  1. Lucie Healy, My Heritage, A Journey Through the Years at Cork’s Coal Quay, Beaumont GNS, Beaumont (teacher: M Hennessey) 
  2. Eabha Sabatino, Shout it out, The History of the Irish Examiner & Evening Echo newspapers, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)
  3. Sadhbh O’Shea, Disasters That Shaped Cork, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)
  4. Orna Tobin, Lasting Legacy of the Lady with the Lantern, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)
  5. Mia Fahy, Port of Cork, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)

 

 

Fourth Class, Group:

  1. Sinéad Horgan & Liadh Murphy, How One Man Changed Cork, Henry Ford, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)
  2. Róisín Gaffney, Ailbne Norris, Laura Keily, Mary Jane O’Connor-O’Leary, The Everyman, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)
  3. Oisín Ó Tuama, Lucas Feller, Chulainn Ó Liatháin, Historical Milestones of UCC, Gaelscoil Uí Riada, Wilton (teacher: M Ni Shúilleabháin)
  4. Moll Lyons, Emer Bradley, Mount Pleasant Avenue, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)
  5. Sarah Walsh, Jane Olden, Isabelle Martin, Cork Sporting Clubs, Scoil Mhuire Junior School, Wellington Road (teacher: A O’Keeffe)

 

Fourth Class, Class Category:

Fourth class, Corcaigh sa Mheanaois, Gaelscoil An Ghoirt Álainn, Mayfield (teacher: E De Barra)

 

 

Primary, Individual:

  1. Grace Hernan, Shandon Boat Club, Scoil Bhríde Eglantine, Douglas (teacher: E Keane)
  2. Amy Mulcahy, The Aud in my Family, Scoil Bhríde Eglantine, Douglas (teacher: E Keane)
  3. Olann Ó Tuathail, The Commonwealth War Graves of Bere Island, Gaelscoil Uí Riada, Wilton
  4. Ryan Sweeney, Family History in Blackrock, Beaumont BNS, Beaumont (teacher: I Horgan)
  5. Ruby Fitzpatrick, My Family History, Gaelscoil An Ghoirt Álainn, Mayfield

 

 

Primary, Group:

  1. Ellie Moran, Grace O’Mahony, Isabella Peet, Blarney Castle, Eglantine GNS, Douglas Road (teacher: E Keane)
  2. Emma Lynch, Courtney McHale, The Famine House, Scoil Maria Assumpta, Ballyphehane (teacher: M Griffin)
  3. Daniel Wade & Ronan Moynihan, Architectural Gems, Shandon, Scoil Oilibhéir, Ballyvolane (teacher: A Barry Murphy)
  4. Sophia Crowley, Ciara Ryan, Ella Opke & Christina Power, Fitzgerald’s Park, St Vincent’s Primary School, St Mary’s Road (teacher: D O’Donovan)
  5. Elena Crowley, Emma Daly, Hayley Buckley, Ballyphehane, A Home in the Making, Scoil Maria Assumpta, Ballyphehane (teacher: M Griffin)

 

Primary Class, Class:

  1. Sixth class, The Streets of Cork, 1916, St Patrick’s GNS, Gardiner’s Hill (teacher: M Coughlan)
  2. Fifth class, Cork and its links with the Easter Rising, Cork Educate Together National School, Grattan Street (teacher: K Duggan)

 

 

 

Junior Certificate, Individual:

  1. Adam Waters, The Rebel Gene in Every Corkonian, Colaiste Chríost Rí, Turners Cross (teacher: B Kelly)
  2. Jack O’Brien, History of Colaiste Chríost Rí, Colaiste Chríost Rí, Turners Cross (teacher: B Kelly)
  3. Mathew Kearney, Cork as a Walled City, Colaiste Chríost Rí, Turners Cross (teacher: B Kelly)

 

Junior Certificate, Group:

 

  1. Ryan O’Leary, Luke O’Donoghue, Luke Hanley, Christ the King Church, Colaiste Chríost Rí, Turners Cross (teacher: B Kelly)

 

 

Junior Certificate, Class Category:

Christ the King Secondary School, 50 Years on, Christ the King Secondary School, South Douglas Road (teacher: P Coffey)

 

 

 

Leaving Certificate, Individual:

  1. Ciara Buckley, The North Infirmary, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
  2. Emma Sheehan, Bantry House, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
  3. Patricia Douanla, Shandon Church, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
  4. Ellen O’Shea, Fota House and Gardens, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)

 

 

 

Leaving Certificate, Group:

  1. Ciara Donoghue, Nicola Mitchell, Leah Soder, Pippa Hanley, The Sunbeam, Scoil Mhuire Secondary School, Wellington Road (teacher: C Daly)
  2. Amber Curtin & Nikole Murray, Mary Aikenhead, Founder of Our School, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)
  3. Chitung Ip, Sorchadh Higgins, Caitriona McGettigan, Other Cultures of Cork City: A Close Look at the Jewish and French Communities, Scoil Mhuire Secondary School, Wellington Road (teacher: C Daly)
  4. Hannah Howard-Jones, Aoife Crotty, Sorcha Boland, Avenues and Alleyways, Scoil Mhuire Secondary School, Wellington Road (teacher: C Daly)

 

Community Heritage Project Award

Luke O’Sullivan & Ryan Matthews, Elizabeth Fort, Scoil Oilibhéir, Ballyvolane                              (teacher: A Barry Murphy)

 

Education in Heritage Award

Sean O’Connell, Irish Guide Dogs, Beaumont BNS (teacher: N Nagle)

 

Best Creative Project

Maria Ni Mhaothagain, Lee, My Journey to the Sea (featuring a fish and frog), Gaelscoil Uí Riada, Wilton (teacher: L Uí Chuailgne)

 

Best Railway Project

  1. Anneka O’Donoghue, Cork Railroads and Kent Station, St Vincent’s Secondary School, St Mary’s Road (teacher: E Lysaght)

 

 

Best City Gaol Project

  1. Hugh Rogers, Cork City Gaol, Beaumont BNS, Beaumont (teacher: I Horgan)

 

Best Film Award

Kate Collins, Eabha Curran, Rebecca Foley, University College Cork, Our Lady of Lourdes NS, Ballinlough (teacher: D Sugrue)

 

 

Best Overall School Effort

Gaelscoil An Ghort Álainn, Mayfield

 

Notes:

  • All results are final.
  • The City award ceremony is on Monday 14 March 2016, Silversprings Convention Centre, Cork City, 7pm. All students who entered the project are welcome to attend. All projects will be returned on the award ceremony evening. The ceremony is about 75 mins. Parents can attend. This event is generally attended by 500 people (participants, winners and their families). Arrive early enough to read the other projects, which will all be on display.
  • All models may also be presented on the evening if a student so wishes.
  • All projects can be and need to be taken away on this evening.
  • Well done to all and many thanks for all the hard work!

Cllr Kieran McCarthy, 19 February 2016

 

Funding Acknowledgements:

This project is kindly funded by Cork City Council, Heritage Council & Cork Civic Trust. Additional prizes are provided by Cllr Kieran McCarthy, Sean Kelly of Lucky Meadows Equestrian Centre, Watergrasshill, www.seankellyhorse.com and the Lifetime Lab, Lee Road (thanks to Mervyn Horgan, www.lifetimelab.ie).