Archive County Edition, Results 2014

 

Discover Cork: Schools’ Heritage Project

 

Results, County Edition 2014

 

 

 

Fourth Class Individual:

1. Gerard Keohane, History of Holy Family Church, Caheragh, Derryclough NS, Drinagh (teacher: T. Holland).

 

 

Fourth Class Group:

1. Eimear Ni Luasa, Lucy de hIde, Mullach An Ois- Summit of the Deer, Scoil Aban Naofa, Baile Mhuirne (teacher: M Ui Donnchú).
2. Eric, Cian, History of Dairy Farming, Minane Bridge NS, Minane Bridge (teacher: M. O’Sullivan).
3. Chloe Murphy, Tara Donworth, Lucia Healy, Maeve Lynch, History of Cork Harbour, Minane Bridge NS, Minane Bridge (teacher: M. O’Sullivan).

4. Emma Coombs, Laura Paterek, Jennifer Nic Phail, Colaiste Iosagáin, Scoil Aban Naofa, Baile Mhuirne (teacher: M Ui Donnchú).
5. Celine Ní Armain, Deaglan O’Scanaill, Oskar Pachniewski, Christóir O’ Tuama,  Annija Migla, The Titanic, Scoil Aban Naofa, Baile Mhuirne, Co Chorcai (teacher: M Ui Donnchú).
Fourth Class, Class:
 
 
1. Rang a Ceathair, Midleton Railway, Now and Then, Gaeilscoil Mhainistir na Corann (Teacher:
B Ní Dhonnchú).
2. Fourth Class, Operation Education, 1964-2014, Scoil Mhuire na Trocaire, Buttevant (teacher: C Kelleher).
3. Rang a Ceathair, Halla an Emer, Gaelscoil Mhuscrai (teacher: C Ni Shiurtain).

4. Fourth Class, A City of Spires, Cork Churches (teacher: M Kirby).
5. Fourth Class, World War I in our Area, Coachford (teacher: J Flynn).
 

 

 

Primary Individual:

1.Susan McCarthy, My Grandad and his Times, Derryclough NS , Drinagh (teacher: T. Holland).
2.James McCarthy, Dick Barrett, Scoil Naomh Fionan, Rennies, Novohal, Belgooly (teacher: C O’Halloran).
3. Kayleigh Mulcahy, Project Nemo, Scoil Niocl
áis, Grange (teacher: D Walsh).


Primary Group:

1. Katie Sheehan, Emma Cronin, Nicole O’Connor, The Famine in our Area, The Journey of the Cronins, Clondrohid NS, Macroom (teacher: S O’Donoghue).
2. Lauren Calnan, Nicole Maher, Our Project on Franfield House, Scoil Niocl
áis, Grange (teacher: Mr Walsh).
3. Alex Kelleher, Hannah Cummins, Melanie Grace, Sinead Buckley, Now and Then Cork, Scoil Nioclais, Grange (teacher: D Walsh).

4. Sam Davies, David White, Liam Edwards, Eoin McKennedy, Volunteers of Desertserges, Ahiohill NS, Bandon (teacher: C McCarthy).
5.Katie Dineen, Grace Murphy, Ava Rose Galllagher and Maeve Murphy, Schools and College in Cork, Clondrohid NS, Macroom (teacher: S O’Donoghue).


Primary Class:

1. Rang a Cuig,  Pride of Place, Midleton Workhouse,  Gaeilscoil Mhainistir na Corann, Mainistir na Corann (teacher: D Ní Laoire).
2. A History of Drinagh Co-op, Derryclough NS, Drinagh (teacher: T Holland).
3. Fifth and sixth class, Following the Famine Footsteps of Our Ancestors, Ballygiblin NS, Mitchelstown (teacher: A Roche).

4. The West Cork Railway, Ballinora NS, Ballinora (teacher: L Nyhan)
5. 5th and 6th class, The Gortroe Massacre of 1834, Bishop O’Brien NS, Bartlemy, (teacher: L. O’Connor)


 
 
 
 

 

 

Junior Certificate Individual:


1. Chantelle French, Through Hands of Time, Stories and Life of my Grandad, Johnny French, Mount St Michael Michael, Rosscarbery (teacher: M Calnan).
2. Maeve O’Sullivan, The Ross Hungerfords, Landlords of Cahermore, Mount St Michael Michael, Rosscarbery (teacher: M Calnan).
3. Treasa O’Donoghue, The Great Famine in Skibbereen, 1845-1851, Mount St Michael Michael, Rosscarbery (teacher: M Calnan).

4. Mary Claire Williamson, The Paintings, (Recovery of painting held by Rose Dugdale and Eddie Gallagher in Glandore, 1974), Mount St Michael Michael, Rosscarbery (teacher: M Calnan).

Junior Certificate Group:

1.    Bebhinn Twomey, Emer Perkins, Rosscarbery Square, 1930s to the Present Day, Mount St Michael Michael, Rosscarbery (teacher: M Calnan).

2.    Claire Reilly, Ellen Jennings, Laura Horgan, Sorcha O’Callaghan, Carrigfadda Walk and Hill, Mount St Michael Michael, Rosscarbery (teacher: M Calnan).

3.    Ailis O’Mahony, Amy O’Sullivan, Aibhlin Barry, Marie Keating, The History of Education in Education, Mount St Michael Michael, Rosscarbery (teacher: M Calnan)
Mount St Michael Michael, Rosscarbery (teacher: M Calnan).


Junior Certificate Class:

1.   

Second Year, History of St Francis College, Rochestown, St Francis College, Rochestown (teacher: E Henchin).


 
 
 
 

 

  

 

Leaving Certificate Individual:

1. James Taylor, Carriganima Through The Ages, Davis College, Mallow (teacher: C Stanton).


Leaving Certificate Group:

1. Kerry Aspell, Jessica Curtin, Chloe Willis, Mary Ellen Buckley, The Life of Thomas Davis, Davis College, Mallow (teacher: C Stanton).
2. Andrew Sheehan, James Buckley, The History of Analeentha School, Davis College, Mallow (teacher: C Stanton).
3. Angel Sebury, Aileen McCarthy, Rolling Back the Years, Davis College, Mallow (teacher: C Stanton).


Best Folklore Project
Adair National School (teacher: H Smith)
Heritage Through The Ages Award
Stefan Cooper, The Fastnet Lighthouse, Colaiste Pobail Bheanntraí (teacher: L Ronan)


 
 
 
 

 

Best Film Award
1. Joe O’Brien, TJ Coughlan, Visual Charlesfort, Scoil Nioclais, Grange (teacher: D Walsh)


Best Model Award


1.  Cathal MacCarthaigh, Chloe Ni Chiardha, St Gobnait of Baile Mhuirne, fourth class, Scoil Aban Naofa, Baile Mhuirne (teacher: M Ni Dhonnch
ú).


2. Conor Dorgan, Conor Horan, Luca Olita, Eoin Geaney, Medieval Cork, Scoil Nioclais, Grange (teacher: D Walsh).

 

Best Overall School Effort

Scoil Niocláis, Grange

 

Notes:

·         All results are final.

·         The County award ceremony is on Tuesday, 18 March 2014, Silversprings Convention Centre, Cork City, 6.45 p.m.  All students who entered the project are welcome to attend. All projects will be returned on the award ceremony evening. The ceremony is about 90 minutes.

·         All models may also be presented on the evening if a student so wishes.

·         Well done to all and many thanks for all the hard work!

Cllr Kieran McCarthy, 3 March 2014

 

Funding Acknowledgements:

This project is kindly funded by students and Cllr Kieran McCarthy. Additional prizes are provided by Sean Kelly of Lucky Meadows Equestrian Centre, Watergrasshill, www.seankellyhorse.com and the Lifetime Lab, Lee Road (thanks to Mervyn Horgan, www.lifetimelab.ie).